Блог

Чим відрізняється арабіка від робусти

кофе в тарелках

Практично весь сучасний ринок кави представлений двома сортами – арабікою та робустою. Є ще й третій – ліберика. Але частка його дуже мала, тому що він відрізняється специфічним смаком і переважно використовується в блендах через насичений аромат. Чим же відрізняються один від одного два основні сорти та чому популярнішою є арабіка – розберемося нижче.

Як обрати найкращу каву

Існує три головні критерії, на основі яких вибирається кава.

  1. Смак.
  2. Післясмак.
  3. Аромат.

За всіма цими параметрами у сортів, що розглядаються, є відмінності. Якщо ви любите м’який, ненав’язливий смак із багатим післясмаком та ароматом – обирайте арабіку. Тому що у робусти аромат слабкий, а смак відрізняється гіркотою та терпкістю.

Порівняння арабіки та робусти за критерієм післясмаку показують, що перша – набагато різноманітніша. Залежно від регіону вирощування він може істотно відрізнятися. Якщо ви віддаєте перевагу екзотичним букетам, в яких вгадуються нотки хліба, квітів і цитрусів – зупиніть свій вибір на африканських сортах. Напій з південноамериканських зерен відрізняється шоколадним і карамельним присмаком.
Вибір кави на користь робусти рекомендується тим, хто віддає перевагу міцному та насиченому смаку. Цей напій добре бадьорить уранці, тому що в ньому більше кофеїну. Багато кавоманів віддають перевагу збалансованому смаку, в якому гіркота та кислота гармонійно доповнюють одне одного. Для них добре підійдуть бленди та купажі.

Чим відрізняється арабіка від робусти

Які характеристики впливають на смак арабіки та робусти

Характерна кислинка арабіки формується завдяки наявності в ній безлічі кислот органічного походження:

  • оцтова;
  • яблучна;
  • лимонна.

Ліпідів у ній близько 17%, а цукрів – до 10%. Тому смак у неї трохи солодкуватий. На присмак і післясмак впливає в основному регіон вирощування. Ці критерії залежать від конкретних умов: хімічний склад ґрунту, вологість, клімат, висота над рівнем моря.

Якісна кава арабіка може бути й без кофеїну. Технології декофеїнізації передбачають видалення тільки цієї речовини, всі інші хімічні елементи та сполуки залишаються у складі. У робусті переважають хлорогенові кислоти та кофеїн, тому вона така терпка та гірка. Але ці показники також можуть змінюватись в залежності від вищевказаних критеріїв.
На смак впливають й особливості обжарювання кави. Чим триваліший температурний вплив на зерна, тим інтенсивніше в них відбуваються хімічні реакції. Світле обсмажування робить смак м’якшим і менш міцним. А ось темне – провокує рясне виділення ефірних олій. Через це смакові властивості стають більш насиченими та яскравими.

Вплив клімату та регіону на якість арабіки та робусти

Найвище цінується кава з високогірних плантацій, тому що там особливі умови вологості та тиску. Клімат в Африці сприяє формуванню унікальних смакових букетів. Так, ефіопські сорти відрізняються особливим квітково-пряним післясмаком. У напої з Коста-Ріки можна відчути смак вина та винограду, а в колумбійській каві – цитрусові відтінки.
Смакові відчуття від вживання робусти також залежать від регіону, де вона вирощена. Клімат у В’єтнамі відрізняється великою вологістю та теплою температурою. Тому напій з в’єтнамських зерен має горіхово-хлібний аромат, іноді помітний смак какао. Схожий клімат і в Анголі, але кава звідти має ніжніший присмак з мінімальною гіркуватістю.