Смакові нюанси та вибір кави в зернах
На кавовому ринку зараз можна зустріти безліч різноманітних продуктів – від розчинних сортів до дріп-пакетів. Однак зернова кава, як і раніше, залишається нестаріючою класикою та еталоном у рецептах приготування ідеального напою. Саме цьому кавовому «формату» віддають перевагу досвідчені кавомани, які спробували всі можливі варіанти.
Кава в зернах продається практично у кожному продуктовому магазині. Тому насолодитися нею можна не лише у кав’ярні, а й у домашніх умовах. Головне – визначитися з оптимальним сортом, ступенем обсмажування та особливостями смаку. Про це ми розповімо нижче.
Кавова культура і вибір сорту
У світі існує два основних сорти – арабіка та робуста. Причому на частку саме арабіки припадає близько 75% всього ринку. Секрет такої популярності полягає в неперевершеному ароматі та м’якості смаку, з ледь уловимою кислинкою. Робуста – гірка, терпка та міцна. У чистому вигляді її мало хто п’є. З неї також робляться розчинні сорти.
Ці два сорти кави часто змішують між собою для отримання унікальних смакових та ароматичних поєднань. Такі суміші називаються блендами, поставляються вони у трьох основних пропорціях (де більша частка припадає на арабіку).
- 70/30.
- 60/40.
- 50/50.
Вибирати сорт необхідно на основі власних смаків, виходячи з гіркоти, кислоти та міцності. Якщо говорити про «золоту середину», то це, швидше за все, суміш 70% арабіки та 30% робусти. Таке поєднання дозволяє гармонійно зберегти кислинку та додати до неї трохи гіркуватості.
Сорт і смак – два нерозривно пов’язані поняття, у яких ключову роль має місце походження кави. Якщо взяти арабіку, то в межах цього сорту є багато десятків відтінків смаку та післясмаку. Така різноманітність залежить від наступних факторів:
- кліматичні умови;
- склад ґрунту;
- висота розміщення кавової плантації над рівнем моря.
Кавові зерна та їхнє походження
Основна частина світових постачань йде з Бразилії. Переважно це «масова» кава, тобто порівняно недорога та більш-менш якісна. Високо цінуються африканські сорти, особливо з плантацій з унікальними кліматичними умовами вирощування.
Але секрети смачного напою полягають не тільки у підборі хорошого сорту. Кращі властивості кави розкриваються тільки при правильному помелі та оптимальному способі приготування. Класичним вважається заварювання в турці, при якому свіжомелений склад виявляє весь свій смаковий та ароматичний потенціал.
Не менш важливою є й обжарка кавових зерен – як один із ключових етапів приготування. Є три основні ступені обсмажування.
- Світлий.
- Середній.
- Темний.
Вибираються вони виходячи з того, яка саме потрібна інтенсивність та насиченість смаку. Світле обсмажування робить каву «легкою», з ледве вловимим, тонким ароматом. Сильно обсмажені зерна формують більш насичений та терпкий смак. А для любителів екзотичних смакових та ароматичних ноток є окрема категорія – ароматизована кава.
Зберігання кавових зерен
Щоб кава не втратила свої смако-ароматичні властивості, її потрібно правильно зберігати. Для цього потрібно помістити зерна в непрозору ємність, що герметично закривається. Покласти її краще в темне та прохолодне місце, подалі від джерел тепла та сонячних променів. Річ у тому, що при нагріванні поверхні зерна з нього може почати виділятися ефірна олія.
Кава в зернах для еспресо може зберігатись різний час. Все залежить від того, розкривалася упаковка чи ні. У закритому стані цей термін може становити до двох років. А ось відкритий пакунок краще використати протягом двох місяців, оскільки надалі властивості кави лише погіршуватимуться.