Блог

Таємниці справжнього еспресо

еспресо

Еспресо належить до найпопулярніших кавових напоїв. Вперше його приготували ще понад сто років тому, коли з’явилися перші варіанти кавоварок. Саме тоді почали експериментувати з “автоматизацією” приготування кави, а також температурою та тиском води. Так і з’явився напій, з якого починається кожний ранок у десятків мільйонів людей по всьому світу.

Як правильно вибрати та приготувати каву

Цей напій відрізняється особливою міцністю. Тому для нього використовуються зерна темного обсмажування, що дають насичений та інтенсивний смак. Що стосується сортів, то найбільш поширені бленди, в яких частка робусти займає близько 30%. Є й купажі арабіки, на основі яких можна досягти більшої м’якості смаку та виразності аромату.

Правильний вибір кавових зерен для еспресо має важливе значення. Другим за значимістю фактором є помел. Молоти зерна краще безпосередньо перед приготуванням, щоб максимально зберегти ефірні олії – основне джерело смакових та ароматичних властивостей. Оптимальний ступінь помелу – ближче до середнього. Ця стадія приготування важлива тим, що від неї залежить смак та час приготування. Навіть найвищу якість кавових зерен цілком можна зіпсувати неправильним помелом. Якщо він буде занадто дрібним, то присмак буде кислим, а якщо великим – відчуватиметься зайва гіркуватість.

Приготувати еспресо можна за допомогою трьох способів.

  1. Кавомашина.
  2. Турка.
  3. Кавоварка.

Оптимально використовувати м’яку фільтровану воду, тому що її якість досить відчутно впливає на підсумковий смак. Кавоварку перед використанням краще прогріти – для цього можна просто пропустити через неї гарячу воду.

Від вибору зерен до ідеальної кавоварки

Сучасне кавове обладнання відрізняється високою технологічністю, тому багато функцій є автоматизованими. Проте, не зайвим буде знати, що для заварювання однієї порції еспресо потрібно 8-10 г свіжомеленої кави. Такі фактори як температура та тиск у приготуванні еспресо мають особливу роль.

Так, середня температура заварювання повинна становити приблизно +90 °C, а тиск – близько 9 бар. Що ж до часу екстракції, це 23-26 секунд. Щоб завжди готувати за допомогою кавоварки ідеальний напій, слідкуйте за станом ріжка та кошика холдера. Зокрема, слід своєчасно видаляти залишки «відпрацьованої» кави.

Приготування еспресо у турці вважається класичним. Вона обов’язково має бути зроблена з міді (бо цей метал добре проводить тепло) із внутрішнім покриттям з олова або срібла, щоб не було окислення при нагріванні. Якщо просто зварити напій за допомогою вогню газової плити, результат буде не ідеальним.

З цією метою краще взяти глибоку сковороду, наповнити її піском та нагріти. Стандартний обсяг чашки еспресо – 30 грамів. Тому мелений склад додається з розрахунку 10 грамів на кожні 100 мл напою. Методи мелінгу для найкращого еспресо можуть бути різними, головне, щоб помел був середнім.

Дуже важливо не давати напою кипіти, інакше ефірні олії руйнуватимуться, що негативно позначиться на смакових та ароматичних властивостях. Якщо бачите, що починається кипіння, одразу виймайте турку з піску. Цю процедуру можна повторити кілька разів.

Що робить еспресо особливим

Основний секрет еспресо полягає в особливій технології приготування. Тут важливий кожен нюанс – від щільності утрамбовування порошку в ріжку до часу екстракції. Цей класичний напій є основою для багатьох кавових коктейлів. Він чудово поєднується і з багатьма популярними добавками:

  • чорний перець;
  • кориця;
  • топінги;
  • сиропи;
  • мед.

Всі секрети кавових експертів реалізовані в сучасних кавових машинах та апаратах. Якісний напій зараз швидко та легко можна приготувати навіть у домашніх умовах. Якщо обсяг стандартної еспресо-чашки для вас недостатній, можна заварити подвійну порцію – допіо. Втім, у деяких країнах така порція вважається стандартною.

Розкриття смакових нюансів переважно залежить від особливостей сорту. Залежно від регіону походження в післясмаку можуть відчуватися різні відтінки: хлібні, квіткові, фруктові, медові, алкогольні. Особливо це стосується сортів арабіки.