Блог

Як правильно зберігати каву в зернах для збереження аромату

Як правильно зберігати каву в зернах

Багато хто з нас любить каву не тільки за її смак і «бадьорі» властивості, а й за унікальний аромат. Недарма кажуть, що кавовий запах може вранці розбудити будь-кого. Зерна – найкращий варіант тривалого збереження смакових і ароматичних характеристик. Оскільки вже відразу після помелу починають виділятися ефірні олії, які є їх основним джерелом.

Але не лише смаком та ароматом славиться цей напій. Давно доведена користь кави в зернах. У ній міститься величезна кількість корисних мікроелементів та антиоксидантів, які позитивно впливають на роботу серцево-судинної та травної систем. Вживання якісної зернової кави активізує роботу мозку та дає відчуття бадьорості.

Кава в зернах: вибір та приготування

Щоб кава була смачною та ароматною, при виборі зерен слід звертати увагу на три важливі моменти.

  1. Запах. Він має бути приємним. А от якщо відчувається гар, то швидше за все зерна обсмажені дуже сильно.
  2. Цілісність. На зернах не повинно бути жодних тріщин та пошкоджень. Тому що через них випаровується ефірна олія.
  3. Свіжість. Якщо зерна блищать, а на поверхні видно «жирні» сліди, значить виділялася ефірна олія. Краще вибирати продукт із матовою поверхнею.

Різні сорти кави мають різні смако-ароматичні особливості. Так, арабіка має легку кислинку та багатий аромат. Залежно від регіону вирощування в ній можуть відчуватись нотки фруктів, горіхів, шоколаду, квітів і навіть вина. Робуста – більш гірка і в неї не настільки яскраво виражений запах. У чистому вигляді її зазвичай використовують для приготування міцних напоїв, наприклад еспресо.

Різниця між кавою, а точніше сортами, не дуже відчувається, якщо змішати їх. У такому разі переваги сортів гармонійно доповнюють одна одну. Класичною пропорцією вважається 70% арабіки та 30% робусти. У такому поєднанні вдається домогтися м’якості смаку та приємної легкої гіркуватості, при наявності класичного приємного аромату арабіки.

кафе

Найкращі способи приготування з кави в зернах

Вже не одне століття найкращим способом приготування залишається турка. Завдяки їй можна отримати класичний кавовий смак та аромат. При цьому важливо використовувати каву свіжого помелу, з якої ще не встигли випаруватися кавові олії. В цьому випадку експерти рекомендують користуватися ручною кавомолкою, щоб зерна при помелі не нагрівалися.

Сучасні рецепти приготування передбачають застосування цілого ряду техніки та пристроїв:

  • кавоварка з фільтром;
  • кавомашина;
  • аеропрес;
  • френч-прес;
  • кемекс;
  • сифон.

Кожен із цих способів, завдяки особливостям використання води та температурного впливу, дозволяє отримати напій з трохи різними смаковими властивостями. Якщо говорити про зручність, то за цим критерієм найкращим можна вважати приготування в кавомашині.

Останнім часом набули великої популярності «некласичні» кавові напої. До цієї категорії можна віднести фрапе, колд брю, флет уайт, мокку, медовий раф, масалу. Існує безліч рецептів з використанням молока, вершків, апельсинової та лимонної цедри, лайма та лимона, кокосової олії, шоколаду, карамелі та прянощів. Замість цукру може додаватись мед, сироп і навіть згущене молоко.

А кавові коктейлі з кави – це справжня екзотика та ціле поле для експериментів. Наприклад, в “Срібна куля” додається текіла, в “Аршат” – лід у кубиках і мигдальний сироп, а в “Фруточіно” – грейпфрут. Є й варіанти з алкогольним акцентом. Так, до складу коктейлю «Таракан» входять самбука, абсент та кавовий лікер.

Як правильно зберігати каву в зернах

Правильне зберігання зерен має важливу роль у тому, щоб напій вийшов насиченим та ароматним. Після відкриття пакунка каву краще зберігати у герметичному непрозорому контейнері, якомога далі від сонячних променів та джерел тепла. Річ у тому, що внаслідок впливу високої температури виділяються ефірні олії. У результаті аромат кавових зерен починає слабшати та втрачати характерні нотки.

Якщо немає можливості зберігати каву правильно, можна скористатися холодильником. При цьому важливо, щоб поряд не знаходилися продукти з сильним запахом, оскільки зерна можуть його вбирати. Якщо розміщувати їх у морозилці, краще розділити на дрібні частини. Щоб щоразу не розморожувати та знову заморожувати.

Термін придатності кави залежить від того, чи відкрите пакування. У запечатаному вигляді зерна можуть зберігатися до двох років. Вакуумізація азотом дозволяє зберегти всі властивості продукту. Але при розкритті цей термін відразу скорочується до двох місяців. Надалі смакові характеристики поступово починають погіршуватися.

Користь кави в зернах для здоров’я та бадьорості

Вживання зернової кави допомагає людям зі зниженим тиском. Її рекомендують пацієнтам із певними проблемами травної системи, оскільки вона провокує підвищення кислотності. Завдяки наявності хлорогенової кислоти та цілого ряду антиоксидантів уповільнюється процес старіння та прискорюються метаболічні процеси.

Про кофеїн та його вплив на організм написано багато наукових та медичних робіт. Але зовсім необов’язково настільки сильно занурюватись у них, щоб зрозуміти його дію. Адже кожен, хто п’є каву, відчуває її на собі. Для студентів та офісних працівників кавопиття стало просто щоденним ритуалом. Під час якого можна розслабитися та зарядитись новою порцією енергії.

Кофеїн міститься в зернах, тому такі фактори, як ступінь помолу або ступінь обсмаження на його концентрацію не впливають. Порівняно більше кофеїну в робусті, тому вона має такий гіркий смак. Саме цей сорт вважається «найбадьорішим».