Смакові нюанси та вибір кави в зернах
Цей сорт є найпопулярнішим у світі. На нього припадає приблизно 70-75% усіх продажів зернової кави. Якщо порівнювати його з робустою, то в ньому на 60% більше жирів і у 2 рази більше цукру. Саме з цієї причини арабіка має солодкий м’який смак і багатий післясмак.
Ця кава в зернах має дуже яскравий та інтенсивний аромат. У ньому можуть відчуватись відтінки горіха, карамелі, шоколаду, фруктів і навіть хліба. Конкретне поєднання смаку та аромату залежить від того, на якій саме плантації та в яких кліматичних умовах вирощують кавові дерева. Наприклад, високогірні сорти цінуються вище.
Смак кави – м’який, з легкою кислинкою. Зразком класичної арабіки можна вважати сорти Типіка та Бурбон. Їх тонкий смак з карамельним післясмаком добре поєднується з молоком та іншими добавками, наприклад спеціями та прянощами. Існує сотні різних рецептів на основі арабіки, в тому числі десертів і навіть морозива.
Арабіка дуже різноманітна та має безліч різновидів, що вирощуються в різних куточках планети. До популярних сортів можна віднести ямайський Блу Монтайн, з його легким винним ароматом, а також Мундо Ново, що відрізняється інтенсивним смаком з легкою гіркуватістю. Також досить поширеною є панамська Гейша – у ньому цілий смаковий букет:
- ягоди;
- цитруси;
- фрукти;
- квіти;
- мед.
Обжарка арабіки у виборі кави в зернах
У процесі високотемпературного впливу на зерно відбуваються найрізноманітніші хімічні реакції. У результаті формуються унікальні сполуки, які є основою характерного смаку та аромату. Регулюючи ступінь обсмажування можна впливати на ці процеси та тим самим змінювати смако-ароматичні властивості.
Арабіка в зернах може обсмажуватись до різного стану. Тому існує класифікація на три ступені.
- Світлий.
- Середній.
- Темний.
Неважко здогадатися, що світле обсмажування – найлегше. Найчастіше його використовують для кенійських та ямайських сортів. Це неміцна кава з витонченим хлібним ароматом. Середнє обсмажування – найпопулярніше. Його вплив на смак і аромат полягає в тому, що з’являється насолода, якої немає у світлому обсмажуванні. Крім цього, воно відрізняється вдалим балансом кислоти та гіркоти.
Темне обсмажування відбувається за найвищої температури, коли вже починають виділятися ефірні олії. Відповідно це й впливає на смак, у якому з’являються відтінки шоколаду та карамелі. Відмінності від інших сортів, наприклад робусти, полягають у тому, що кожен ступінь обсмажування по-своєму розкриває кавовий потенціал. У робусти такої кількості смакових та ароматичних відтінків немає. У неї присутня яскраво виражена гіркота, міцність та терпкість.
Як приготувати ідеальний напій з кави в зернах
Щоб заварити смачний та ароматний напій, важливо використовувати свіжі та якісні зерна. Для цього їх треба змолоти. Для турки підійде тонкий помел, а для френч-преса – грубий. Свіжомелений склад необхідно засипати в турку (1-2 чайні ложки) та залити його водою. Можна додати цукор, спеції та прянощі до смаку.
Кавова культура найкраще віддає смак при температурі від +90° C до +95° C. Тому кип’ятити каву немає необхідності, її потрібно саме варити. Коли почне підніматися пінка – напій готовий. Для приготування ідеального напою найкраще використовувати очищену бутильовану воду. У ній немає сторонніх домішок, а концентрація мінералів і солей оптимально збалансована.
Ідеальний напій можна приготувати не тільки класичним способом, тобто зі звичайних свіжомелених зерен. Останнім часом досить велику популярність набула ароматизована арабіка. Вона є зерновим продуктом, що оброблений спеціальним ароматизованим складом. Таких ароматизаторів є багато:
- десерти;
- горіхи;
- фрукти;
- ягоди;
- випічка;
- алкоголь.
Вибір і зберігання кави в зернах
При виборі зерен необхідно приділяти увагу їх свіжості та якості. Визначити це можна за їх зовнішнім виглядом та ароматом. У свіжих та якісних зерен поверхня не має тріщин і виглядає трохи матовою. Якщо на них видно жирні сліди, значить виділялася ефірна олія, що може свідчити про їх несвіжість або недбале транспортування.
Щоб кавові зерна довше зберігали свої ароматичні та смакові характеристики, важливо правильно їх зберігати. Робити це потрібно подалі від джерел сильного запаху та тепла, у сухому та прохолодному місці. Якщо упаковка розкрита, краще пересипати її вміст у непрозору ємність, що герметично закривається.