Світ кави без кофеїну: повне вивчення альтернатив
Чому люди так люблять каву? Відповідь на це запитання дасть будь-хто, хто хоч раз куштував цей напій. Він бадьорить, активізує роботу мозку та серцево-судинної системи, знімає втому, а його аромат змушує прокинутися вранці. І це лише частина його позитивних властивостей. Не секрет, що багато в чому всі ці ефекти забезпечує наявність кофеїну у складі.
Однак ця речовина є досить сильним психостимулятором, який заборонено вживати при певних медичних захворюваннях, підвищеній збудливості, вагітності тощо. Як же бути в ситуації, коли не можна, але дуже хочеться? Кава без кофеїну стала справжнім порятунком для тих, хто не готовий відмовитися від смаку та аромату улюбленого напою.
У сучасній кавовій індустрії існує кілька технологій декофеїнізації. Всі вони засновані на замочуванні зерен, обробці парою та вимиванні кофеїну за допомогою спеціальних, безпечних для організму хімічних розчинів. В результаті виходить безкофеїновий продукт, що зберігає більшість початкових смакових та ароматичних характеристик.
Переваги та недоліки кави без кофеїну
Така кава має одну велику та незаперечну перевагу – її можна вживати всім без винятку. Вона не перезбуджує нервову систему, не піднімає артеріального тиску. Це відмінний варіант на вечірнє кавування, без ризику отримати безсоння. Крім цього, у ній багато речовин, корисних для нормального функціонування травної системи.
Безліч медичних досліджень показали, що негативний вплив на здоров’я практично відсутній. Декафа можна пити багато, але зловживати цією можливістю все ж таки не варто. Тому що крім кофеїну у складі є ще багато активних компонентів:
- поліфеноли (впливають на рівень цукру в крові);
- дитерпени;
- хлорогенова кислота.
Всі вони, у нормальних дозах, позитивно впливають на організм. Порівняння зі звичайною кавою, у плані смакових властивостей показує, що якихось особливих відмінностей немає. Відмінність іноді може відчуватися лише у недостатній міцності. Але смак і аромат нікуди не діваються, адже в процесі декофеїнізації ефірні олії не вимиваються. Загалом явних недоліків декаф не має. Всі хімічні речовини, що застосовуються в процесі декофеїнізації, шкідливого впливу на здоров’я не завдають.
Як вибрати каву без кофеїну
Як ми вже згадували, відсутність головної діючої речовини на смакових властивостях особливо не відбивається. Тому декаф можна вибирати за тими самими критеріями, що й звичайну каву. Ключовий фактор – сорт. Арабіка добре підходить для тих, хто любить пом’якшений смак, без яскраво вираженої гіркоти та терпкості. А ось робуста припаде до душі любителям більш насиченого смаку.
Деякі види декофеїнізованої кави можуть включати обидва ці сорти, але в основному використовується арабіка. Крім цього, важливо брати до уваги ще кілька критеріїв вибору.
- Ступінь обсмажування.
- Помел.
- Регіон походження.
Світле обсмажування забезпечує більш ніжний та легкий присмак, а ось темне – яскравий та насичений, з карамельними та шоколадними нотками. Середнє обсмажування є своєрідною «золотою серединою», яку обирає більшість кавоманів.
Огляд брендів кави без кофеїну показує, що вони випускають продукти з різним ступенем помелу. Тут вибір ґрунтується на конкретному способі приготування, яким ви користуєтесь. Тому що тонкий помел не підходить для френч-пресу, а грубий – для турки. Середній ступінь помелу, як і обсмажування, буде оптимальним. Але надто довго заварювати його у воді не варто, інакше напій може бути занадто кислим.
Звичайно ж, повноцінні критерії вибору включають такий пункт як якість. На полицях магазинів, наприклад, можна зустріти декофеїнізовану арабіку різних торговельних марок із відчутною різницею в ціні. І не завжди є сенс обирати найдешевшу, бо там може бути використана неякісна зернова сировина. Якщо у вас є вдома кавомолка, краще обирайте зерновий продукт. Свіжозмелена кава має сильніший аромат та яскравий смак.
Популярні сорти кави без кофеїну
Арабіка користується більшою популярністю не просто так. Залежно від регіону походження її смаковий профіль має суттєві відмінності. Особливо це стосується сортів з Африки, де різноманітність кліматичних та ґрунтових умов дозволяє отримувати каву з різними нотками аромату та післясмаку. У цьому плані бразильські продукти менш виграшні.
Рейтинг кави без кофеїну, крім африканських виробників, включає країни Південної та Центральної Америки:
- Колумбія;
- Мексика;
- Перу;
- Гондурас.
Колумбійські сорти, особливо з регіонів Толіма та Хуїла, славляться своїми благородними фруктовими та квітковими відтінками смаку. У цьому плані вони дуже схожі на продукти з Ефіопії, наприклад, на всесвітньо відомий Йоргачеф.
Мексиканська арабіка без кофеїну поставляється в основному з областей Оахака та Чіапас. Вона відрізняється хорошим балансом кислоти та гіркоти, з трохи солодкуватим присмаком. Особливе місце у рейтингу кавоманів посідають перуанські сорти. Плантації розташовані у високогірній місцевості, що забезпечує ніжний післясмак із фруктовими відтінками.
Секрети приготування кави без кофеїну
Намагайтеся користуватися лише свіжомеленим складом. Якщо, наприклад, зробити помел увечері, а готувати напій вранці, то за ці 8-10 годин частина активних речовин просто випарується. Через це смако-ароматичні характеристики стануть не такими насиченими. Другий важливий момент – температура води. Настій не можна кип’ятити, тому що під час кипіння руйнуються деякі хімічні компоненти.
Багато які рецепти кави передбачають використання молока чи вершків. Декаф у цьому плані не є винятком. Він також добре поєднується з іншими добавками:
- спеції;
- прянощі;
- топінги;
- сиропи.
А тим, кому недостатньо міцності, можна додати трохи міцного алкоголю. З цією метою добре підійде віскі чи ром.
Кращі способи заварювання – для кожного свої. Зараз існує безліч різних кавомашин і кавоварок, які зроблять всю роботу за вас. Ну, а якщо ви любите класику – скористайтесь туркою. Напій у ній виходить особливим, оскільки забезпечує особливий температурний режим приготування.